Wybór odpowiedniego stopu aluminium ma kluczowe znaczenie dla wydajności, opłacalności i-długoterminowej trwałości. Wśród najczęściej stosowanych stopów aluminium 3003 i aluminium 6061 służą bardzo różnym celom w branżach takich jak budownictwo, motoryzacja, stocznia i maszyny.
Co to jest aluminium 3003?
Aluminium 3003 należy do serii 3xxx (stopy aluminium-manganu) i jest znane ze swojej doskonałej odporności na korozję i odkształcalności.
Kluczowa charakterystyka blachy aluminiowej 3003:
- Stop nie-poddający się-obróbce cieplnej
- Doskonała odporność na korozję
- Znakomita urabialność i formowalność
- Idealny do głębokiego tłoczenia i gięcia
Typowe temperamenty:
Blacha aluminiowa 3003-H14
Blacha aluminiowa 3003-H16
Blacha aluminiowa 3003-H18

Co to jest blacha aluminiowa 6061?
Aluminium 6061 należy do serii 6xxx (stopy aluminium-magnezu-krzemu) i jest jednym z najbardziej wszechstronnych konstrukcyjnych stopów aluminium.
Kluczowa charakterystyka blachy aluminiowej 6061:
- Stop poddawany-obróbce cieplnej
- Wysoki stosunek wytrzymałości-do-wagi
- Dobra obrabialność
- Doskonała spawalność
Typowe temperamenty:
Blacha aluminiowa 6061-T6
Blacha aluminiowa 6061-T651

Międzynarodowe odpowiedniki oznaczeń stopów
| System standardowy | Oznaczenie równoważne 3003 | 6061 Oznaczenie równoważne |
|---|---|---|
| Chiny (Wielka Brytania) | 3003 | 6061/LD30 |
| USA (AA/ASTM) | 3003 / A93003 | 6061 / A96061 |
| Europa (EN) | PL AW-3003 | EN AW-6061 |
| ISO | AlMn1Cu | AlMg1SiCu |
| Japonia (JIS) | A3003 | A6061 |
| Niemcy (DIN) | AlMnCu / 3.0517 | AlMgSi1Cu / 3.3211 |
| Wielka Brytania (BS) | 3103 (N3) | H20 / N20 |
3003 kontra. 6061 aluminium: różnice w składzie chemicznym
| Element | Stop aluminium 3003 | Stop aluminium 6061 |
|---|---|---|
| Aluminium (Al) | Pozostała część (około. 97–99%) | Pozostała część (około. 95.9–98,6%) |
| Mangan (Mn) | 1,0–1,5% (podstawowe) | Mniejsze lub równe 0,15% (śladowe) |
| Magnez (Mg) | Mniejsze lub równe 0,05% | 0,80–1,20% (pierwotne) |
| Krzem (Si) | Mniejsze lub równe 0,60% | 0,40–0,80% (pierwotne) |
| Miedź (Cu) | 0.05–0.20% | 0.15–0.40% |
| Żelazo (Fe) | Mniejsze lub równe 0,70% | Mniejsze lub równe 0,70% |
| Chrom (Cr) | Nic | 0.04–0.35% |
| Cynk (Zn) | Mniejsze lub równe 0,10% | Mniejsze lub równe 0,25% |
| Tytan (Ti) | Mniejsze lub równe 0,15% (dodawane w razie potrzeby) | Mniejsze lub równe 0,15% |
Właściwości mechaniczne temperamentów 3003
| Hartować | Wytrzymałość na rozciąganie (MPa) | Granica plastyczności (MPa) | Wydłużenie (%) | Twardość Brinella (HB) |
|---|---|---|---|---|
| O (wyżarzane) | 110 | 40 | 28–30 | 28 |
| H12 (1/4 twarde) | 130 | 100 | 11 | 36 |
| H14 (1/2 twarde) | 160 | 130 | 8 | 42 |
| H16 (3/4 twardy) | 180 | 170 | 5 | 49 |
| H18 (pełne twarde) | 210 | 180 | 4–5 | 56 |
Właściwości mechaniczne temperamentów 6061
| Hartować | Wytrzymałość na rozciąganie (MPa) | Granica plastyczności (MPa) | Wydłużenie (%) | Twardość Brinella (HB) |
|---|---|---|---|---|
| O (wyżarzane) | Mniej niż lub równo 150 | Mniejsze lub równe 110 | 16–25 | 33 |
| T4 (roztwór + naturalne starzenie) | Większe lub równe 210 | Większe lub równe 110 | 16–18 | 63 |
| T6 (roztwór + sztuczne starzenie) | Większe lub równe 290 | Większe lub równe 240 | Większe lub równe 10 | 93–95 |
| T651 (odprężony T6 +) | 310–320 | 270–276 | 10–12 | 93–95 |
3003 kontra. 6061 aluminium: właściwości fizyczne
| Parametr | 3003 | 6061-T6 | Notatki |
|---|---|---|---|
| Gęstość (g/cm3) | 2.73 | 2.70 | Prawie identyczne; różnica w wadze jest pomijalna. |
| Przewodność cieplna (W/m·K) | 180–193 | 151–167 (typowo ~ 167) | 3003 ma doskonałą przewodność cieplną. |
| Przewodność elektryczna (% IACS) | 44 | 43 | Bardzo podobne. |
| Współczynnik rozszerzalności cieplnej (µm/m·K) | 23.2 | 23.6 | Minimalna różnica. |
| Moduł sprężystości (GPa) | 68.9–70 | 68.9–69 | Prawie identyczne. |
| Temperatura topnienia (stopień) | 643–654 | Solidus 580, Liquidus 650 | 6061 ma szerszy zakres krystalizacji. |
Specyfikacje płyty aluminiowej 6061 i 3003
| Specyfikacja | Bliższe dane |
|---|---|
| Stopień stopu | 6061, 3003 |
| Dostępne temperamenty | T6, T651, T4, O, H12, H14, H16, H18 |
| Zakres grubości | 0,3 mm – 200 mm (1/4" – 16") |
| Zakres szerokości | 300 mm – 2650 mm |
| Zakres długości | Do 6000 mm |
| Wykończenie powierzchni | Wykończenie młyńskie, powierzchnia gładka, wolna od plam olejowych, pęknięć i głębokich rys |
| Standardy | ASTM B209 / AMS 4027 / EN 573 |
Zastosowania branżowe 3003 w porównaniu z. 6061 płytą aluminiową
Typowe zastosowania3003 Płyty aluminiowe:
- Przechowywanie chemikaliów i żywności: Zbiorniki na chemikalia, rurociągi i sprzęt do transportu żywności (ze względu na doskonałą odporność na rdzę).
- Prace blacharskie: pokrycia dachowe, sidingi i sufity akustyczne.
- Motoryzacja i transport: Panele przyczep ciężarówek i zbiorniki paliwa (części, które wymagają wygięcia, aby nadać im odpowiedni kształt, ale nie utrzymują ciężaru głównego podwozia).
- HVAC: Wymienniki ciepła i przewody.

Typowe zastosowaniaPłyty aluminiowe 6061:
- Konstrukcje ciężkie: płyty podstawy maszyn, ramy automatyki przemysłowej i wsporniki-do dużych obciążeń.
- Zastosowania morskie: pokłady łodzi, armatura morska i trapy.
- Transport: ramy motocykli i rowerów, elementy podwozi samochodów ciężarowych.
- Części niestandardowe: dowolne oprzyrządowanie, przyrząd lub komponent niestandardowy, który wymaga precyzyjnej obróbki CNC.

Obszerna tabela podsumowująca
| Wymiar | 3003 | 6061 | Kto jest lepiej dopasowany? |
|---|---|---|---|
| System stopowy | Al-Mn (seria 3000) | Al-Mg-Si (seria 6000) | - |
| Wzmacniający | Hartowanie na zimno | Rozwiązanie i starzenie się | - |
| Maksymalna wytrzymałość na rozciąganie | ~210 MPa (H18) | ~310 MPa (T6) | 6061 ma wyższą wytrzymałość bezwzględną. |
| Maksymalna siła plonowania | ~180 MPa (H18) | ~276 MPa (T6) | 6061 ma doskonałą nośność-. |
| Wyżarzone wydłużenie | 28–30% | 20–25% | 3003 ma lepszą plastyczność. |
| Formowalność | Doskonały | Dostateczny (wrażliwy na temperaturę) | 3003 jest znacznie łatwiejszy w formowaniu. |
| Post-Wytrzymałość spoiny | Bez strat | ~40% straty w HAZ | 3003 jest bardziej stabilny po-spawaniu. |
| Odporność na korozję | Doskonały | Dobry | 3003 ma doskonałą odporność bazową. |
| Skrawalność (CNC) | Sprawiedliwy | Doskonały | 6061 idealnie nadaje się do obróbki precyzyjnej. |
| Efekt anodowania | Słaby (niezalecany) | Doskonały | 6061 jest znacznie lepszy pod względem estetycznym. |
| Przewodność cieplna | 180–193 W/m·K | 151–167 W/m·K | 3003 jest lepszy do przenoszenia ciepła. |
| Koszt materiału/procesu | Niżej | Wyższa (wymaga obróbki cieplnej) | 3003 jest-bardziej opłacalny. |
| Wspólne temperamenty | O, H12, H14, H16, H18, H24 | O, T4, T6, T651 | - |
Możliwości dostaw GNEE
- Dostępne grubości: od-ultracienkich arkuszy (0,5 mm) po wyjątkowo grube blachy (do 300 mm).
- Dostarczone stany temperowania: Dostarczamy 3003 w stanach O, H14, H18, H24; i 6061 w stanach O, T4, T6, T651.
- Niestandardowe usługi cięcia: nie musisz kupować standardowych-płyt pełnowymiarowych. Używamy precyzyjnych pił CNC i wycinarek laserowych do cięcia płyt w dokładnie wymagane bloki lub kształty.
- Ochrona powierzchni: wszystkie płyty mogą być dostarczane z jednostronną-lub dwustronną-folią ochronną z PVC, która zapobiega zarysowaniom podczas transportu i obsługi.
- Zapewnienie jakości: Do każdej przesyłki dołączony jest Certyfikat testu młyna (MTC), który gwarantuje skład chemiczny i właściwości mechaniczne.


Co nam powiedzieć przy składaniu zamówienia
Aby pomóc GNEE wycenić Cię dokładnie i szybko, potwierdź w swoim zapytaniu następujące szczegóły:
Stop i stan: (np. 6061-T6 lub 3003-H14)
Dokładne wymiary: długość x szerokość x grubość (proszę podać mm lub cale).
Ilość: Całkowita waga (tony/kg) lub całkowita liczba sztuk.
Potrzeby związane z przetwarzaniem: Czy potrzebujesz standardowych surowych płyt, czy też potrzebujesz, abyśmy przycięli je do niestandardowych rozmiarów?
Zastosowanie/koniec-użytkowania: powiedz nam, co robisz. Jeśli nie masz pewności co do stopu, znajomość Twojego produktu pomoże naszym inżynierom wybrać najlepszą opcję.
